32.2 C
Ostrołęka
czwartek, 18 sierpnia 2022 r.

Wystawa ‘Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”

REKLAMA

‘Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka” to tytuł wystawy czasowej, której wernisaż odbędzie się 25 stycznia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Początek o godz. 14.

Wystawa poświęcona jest Dogonom, ludowi zamieszkującemu masyw Bandiagary w południowo-centralnej części Republiki Mali. Posiadają oni skomplikowaną strukturę społeczną oraz bogatą kulturę duchową, na co dzień posługują się językiem dogo-so. Jest to lud rolniczy, uprawiający kilka rodzajów zbóż metodą kopieniaczą. Liczebność Dogonów szacowana jest na 500–600 tysięcy. Na wystawie zaprezentowana będzie ich sztuka, m.in. maski, figury przedstawiające przodków (zarówno tych prawdziwych, jak i mitycznych).

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Uwagę zwraca uproszczony sposób przedstawiania postaci, których sylwetki charakteryzują się smukłością oraz nieproporcjonalnym tułowiem i głową. Poza pełnoplastycznymi rzeźbami dogońscy artyści tworzą również płaskorzeźby, którymi pokrywane są drzwiczki spichlerzy, albo drzwi prowadzące do domów ginna bana. Zaopatrzone są zawsze w rzeźbione ozdobnie zamki. Najczęściej spotykanym motywem tych płaskorzeźb są przodkowie Dogonów.

Wystawie będą towarzyszyły spotkania z mieszkańcami z Ostrołęki i okolic, którzy odwiedzili Afrykę. Opowiedzą o swoich wrażeniach, dzieląc się wspomnieniami, prezentując fotografie z dalekich podróży.

Prezentowane na wystawie obiekty zostały pozyskane do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ‘Kolekcje muzealne” oraz środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2017 roku.

Podczas wernisażu kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie Ewa Prądzyńska wygłosi wykład pt. ‘Dogonowie – kultura masek”.

Ekspozycję będzie można zwiedzać w Muzeum Kultury Kurpiowskiej do 29.05.2022 r.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex