16.6 C
Ostrołęka
poniedziałek, 26 września 2022 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Porozumienie z Moderną

Komisja Europejska i Moderna osiągnęły porozumienie, dzięki któremu będzie można zaspokoić zapotrzebowanie państw członkowskich na szczepionki przeciwko COVID-19 późnym latem i zimą. Dzięki temu organy krajowe będą miały dostęp do szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych do wariantów wirusa (o ile szczepionki te zostaną dopuszczone do obrotu), gdy będą potrzebować ich do realizacji własnych kampanii szczepień oraz aby wesprzeć swoich globalnych partnerów.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Na mocy tego porozumienia pierwotnie uzgodnione harmonogramy dostaw ulegną modyfikacji. Dawki, których dostawy pierwotnie zaplanowano na okres letni, będą dostarczane we wrześniu oraz w okresie jesienno-zimowym 2022 r., kiedy państwa członkowskie będą prawdopodobnie potrzebowały dodatkowych zapasów szczepionek na potrzeby kampanii krajowych i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań podjętych w duchu solidarności.

Porozumienie gwarantuje również, że jeżeli co najmniej jedna szczepionka dostosowana do wariantu wirusa uzyska pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, państwa członkowskie będą mogły zdecydować się na otrzymanie tych dostosowanych szczepionek w ramach obecnej umowy.

W tym kontekście, na wniosek niektórych państw członkowskich, w ramach porozumienia zakontraktowano również w Modernie dodatkowe 15 mln dawek potencjalnych szczepionek przypominających przeciwko wariantowi omikron, pod warunkiem uzyskania przez tę szczepionkę pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w terminie, który umożliwiłby wykorzystanie tych dawek w kampanii szczepień.


Orędzie o stanie Unii

Co roku we wrześniu przewodnicząca Komisji Europejskiej wygłasza orędzie o stanie Unii na forum Parlamentu Europejskiego. W orędziu podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawia swoją wizję przyszłości.

Po przemówieniu odbywa się debata plenarna. W ten sposób rozpoczyna się dialog z Parlamentem Europejskim i Radą mający na celu opracowanie programu prac Komisji na rok 2023. 14 września 2022 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi trzecie w swojej karierze orędzie o stanie Unii.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex