14.4 C
Ostrołęka
środa, 4 października 2023 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

85 mln dawek szczepionki przeciwko grypie

Urząd HERA podpisuje umowę dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na szczepionkę przeciwko grypie pandemicznej. Do umowy przystąpiło 12 państw członkowskich i innych krajów biorących udział porozumieniu.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Komisja Europejska, za pośrednictwem swojego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, podpisała z firmą farmaceutyczną GSK umowę ramową dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na szczepionkę Adjupanrix przeciwko grypie pandemicznej. Do umowy przystąpiło 12 państw członkowskich i innych krajów biorących udział we wspólnych zamówieniach. W ramach umowy możliwy będzie w razie potrzeby zakup nawet 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy.

StellaKyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: – Gotowość ma kluczowe znaczenie w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego. Pandemia COVID-19 dowiodła tego ponad wszelką wątpliwość. Dziś zabezpieczamy do 85 mln dawek szczepionki przeciwko grypie za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, aby chronić naszych obywateli w przypadku wystąpienia takiej sytuacji nadzwyczajnej w przyszłości. Tak działa Europejska Unia Zdrowotna w praktyce.

Pandemia grypy to potencjalna globalna epidemia, która może być wywołana nowym szczepem grypy, na który nie ma odporności w populacji. Pandemię grypy trudno jest przewidzieć, ale musimy być na nią przygotowani.

Komisja jest zaangażowana w tworzenie silnej i aktywnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która będzie przygotowana i zdolna do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia. Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest koordynacja pomiędzy europejskimi krajami, a także, że wspólne reagowanie stanowi wartość dodaną w przypadku transgranicznych zagrożeń zdrowia.

Umowa UE dotycząca wspólnego udzielania zamówień oferuje 36 państwom uczestniczącym możliwość wspólnego zamówienia medycznych środków przeciwdziałania. Jest to alternatywa dla krajowych procedur zamówień publicznych lub ich uzupełnienie.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex