30.5 C
Ostrołęka
czwartek, 18 sierpnia 2022 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Pierwsza transza pomocy makrofinansowej dla Ukrainy

Komisja Europejska, działając w imieniu UE, wypłaciła pierwszą połowę (500 mln euro) nowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Druga transza zostanie przekazana dzisiaj (2 sierpnia).

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Decyzja w sprawie tej nowej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę 12 lipca 2022 r.

Ta dodatkowa pomoc makrofinansowa w wysokości 1 mld EUR stanowi część nadzwyczajnych wysiłków podejmowanych przez UE wraz ze społecznością międzynarodową, aby pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby finansowe w następstwie nieprowokowanej i nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji

Środki pomocy makrofinansowej udostępniono Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Pomoc wspiera stabilność makroekonomiczną i ogólną odporność Ukrainy w kontekście agresji wojskowej Rosji i związanych z nią wyzwań gospodarczych. Kolejnym wyrazem solidarności będzie pokrycie kosztów odsetek od tej pożyczki przez budżet UE. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej, Komisja pożycza środki finansowe na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekazuje je Ukrainie na tych samych warunkach. Pożyczka dla Ukrainy jest zabezpieczona 70 % wartości odłożonej z budżetu UE.

Ta pomoc finansowa stanowi uzupełnienie bezprecedensowego wsparcia udzielonego do tej pory przez UE, w szczególności pomocy humanitarnej, rozwojowej i obronnej, zawieszenia wszystkich ceł przywozowych na wywóz z Ukrainy na okres jednego roku oraz innych inicjatyw solidarnościowych, np. w celu rozwiązania problemu wąskich gardeł w transporcie, tak aby można było zapewnić wywóz, w szczególności zboża.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex