32.2 C
Ostrołęka
czwartek, 18 sierpnia 2022 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Lepsze warunki pracy

1 sierpnia upływa termin, w którym państwa członkowskie UE powinny dokonać transpozycji do prawa krajowego dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Nowe przepisy gwarantują pracownikom większą przewidywalność warunków pracy, na przykład w odniesieniu do zadań i czasu pracy. W przepisach ugruntowano również prawo do otrzymywania wystarczająco wcześnie kompletnych informacji na temat istotnych aspektów swojej pracy, takich jak miejsce pracy i wynagrodzenie. Dyrektywa jest ważnym krokiem w kierunku silnej Europy socjalnej i przyczynia się do przekształcenia Europejskiego filara praw socjalnych w namacalną rzeczywistość dla obywateli w całej UE.

Dzięki nowym przepisom dodatkowo około 2-3 mln pracowników zatrudnionych w ramach niepewnych i niestandardowych form zatrudnienia, w tym w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony i na żądanie, zyska prawo do otrzymywania informacji o warunkach zatrudnienia i nową ochronę, taką jak prawo do większej przewidywalności czasu pracy. Jednocześnie dyrektywa respektuje elastyczność niestandardowych form zatrudnienia, przez co związane z nimi korzyści dla pracowników i pracodawców pozostają zachowane.

Dyrektywa ma również duże znaczenie dla pracodawców, bowiem zapewnia ochronę pracowników stosownie do najnowszych zmian na rynku pracy, ogranicza przeszkody administracyjne dla pracodawców, na przykład dzięki umożliwieniu przekazywania informacji drogą elektroniczną, oraz tworzy równe warunki działania dla pracodawców w UE, umożliwiając uczciwą konkurencję w oparciu o ten sam minimalny poziom praw pracowniczych.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex