10 C
Ostrołęka
poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Strategia kosmiczna UE na rzecz bezpieczeństwa i obrony

Przestrzeń kosmiczna ma kluczowe znaczenie zarówno dla interesów gospodarczych UE, jak i dla interesów w dziedzinie bezpieczeństwa, ale stanowi jednocześnie coraz bardziej sporny obszar.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Systemy i usługi kosmiczne w Unii Europejskiej mają kluczowe znaczenie nie tylko dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, ale również dla bezpieczeństwa i obrony. W związku z tym UE określiła przestrzeń kosmiczną jako dziedzinę o strategicznym znaczeniu. W obecnym kontekście geopolitycznym, który cechuje rosnąca rywalizacja między głównymi aktorami oraz nasilanie się zagrożeń, UE podejmuje działania w celu ochrony zasobów posiadanych w przestrzeni kosmicznej, obrony swoich interesów, przeciwdziałania wrogiej aktywności w przestrzeni kosmicznej oraz wzmocnienia swojej strategicznej pozycji i autonomii.

Wspomniana strategia jest bezpośrednim wynikiem realizacji Strategicznego kompasu na rzecz bezpieczeństwa i obrony, który przyjęto niecały rok temu i w którym przestrzeń kosmiczną (wraz z cyberprzestrzenią i przestrzenią morską) zdefiniowano jako obszar sporny, którego bezpieczeństwo musi zostać zapewnione. W strategii przewidziano szereg działań obejmujących opisane na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce elementy.

W oparciu o wspólną definicję domeny kosmicznej w strategii przedstawiono główne zagrożenia w przestrzeni kosmicznej, które zagrażają systemom kosmicznym i związanej z nimi infrastrukturze naziemnej, jak również zdolności przeciwdziałania tym zagrożeniom. Aby zwiększyć wspólne rozumienie zagrożeń we wszystkich państwach członkowskich, Wysoki Przedstawiciel będzie corocznie przygotowywał niejawną analizę krajobrazu zagrożeń związanych z przestrzenią kosmiczną na szczeblu UE w oparciu o informacje przekazane przez państwa członkowskie.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex