-2.8 C
Ostrołęka
poniedziałek, 6 lutego 2023 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Ochrona praw podstawowych na granicach UE

’Artykuł 4: stop torturom i nieludzkiemu traktowaniu na granicach Europy” – to nazwa europejskiej inicjatywy obywatelskiej, którą właśnie zarejestrowała Komisja Europejska

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Organizatorzy inicjatywy wzywają do stworzenia ram zapewniających przestrzeganie zakazu przemocy oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania zapisanego w art. 4 Karty praw podstawowych w odniesieniu do polityki UE w zakresie kontroli granic, azylu i imigracji.

Decyzja o rejestracji ma charakter prawny i nie przesądza o ostatecznych prawnych i politycznych wnioskach Komisji dotyczących tej inicjatywy ani o działaniach, jakie zamierza ona podjąć, jeżeli inicjatywa uzyska niezbędne poparcie.

Inicjatywa spełnia wymogi formalne, dlatego Komisja uznała ją za prawnie dopuszczalną. Na tym etapie Komisja nie zbadała jeszcze wniosku pod względem merytorycznym.

Rejestracja nie oznacza, że Komisja w jakikolwiek sposób potwierdza merytoryczną prawidłowość treści inicjatywy, za co wyłączną odpowiedzialność ponosi grupa organizatorów. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji.

Od rejestracji organizatorzy mają sześć miesięcy, aby rozpocząć zbieranie podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Będzie mogła podjąć działania w odpowiedzi na wniosek lub zdecydować, że nie podejmie żadnych działań, przy czym w obu przypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex