6.3 C
Ostrołęka
sobota, 23 października 2021 r.

Przemoc nie jedno ma oblicze

REKLAMANOWY-SALON-IVECO-W-OSTROŁĘCE-TARGOR-TRUCK

Około 90 tys. osób doznaje różnych form przemocy w rodzinie. W feralnym 2020 r. piekło przemocy domowej jeszcze poszerzyło swój zasięg. Problem niestety eskaluje, dlatego tak istotne jest, by o nim głośno mówić.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało 22 września konferencję ‘Zdemaskować przemoc”. Prelegenci nie tylko omówili jej różne odmiany, ale przedstawili metody jej przeciwdziałania.

REKLAMA

– Nienawiść jest stara jak świat. Jest zarzewiem wszelkich złych emocji i działań. Słyszymy język wrogości do ludzi o innych poglądach czy ludzi słabszych. Wszystkie ludobójstwa zaczynały się od słów pogardy i nienawiści. Nasza konferencja ‘Zdemaskować przemoc” jest poświęcona przemocy, która zawsze ma swoje źródło – tymi słowami konferencję zaczęła Elżbieta Bogucka zastępca dyrektora MCPS ds. społecznych.

Problem przemocy w Polsce niestety nie maleje. Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown ten problem pogłębiły.

Mówi dr Ewa Odachowska-Rogalska z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Wśród panelistów nie zabrakło głosu osób zajmujących się tematem przeciwdziałania przemocy na co dzień. Elżbieta Ostrowska z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w swoim przemówieniu zaznaczyła, że przemoc nie omija także osób starszych.

Od listopada 2020 roku funkcjonariusze policji i żandarmerii wojskowej posiadają nowe uprawnienia, dzięki którym mogą nakazać osobom stosującym przemoc w rodzinie opuszczenie mieszkania i wydać zakaz zbliżania się na 14 dni – powiedziała na konferencji Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ‘Niebieska Linia”.

Co roku – według oficjalnych statystyk – blisko 90 tys. osób doznaje różnych form przemocy w rodzinie. Biorąc pod uwagę, że wiele przypadków nigdy nie jest zgłaszanych, możemy uznać, że to minimum 90 tys. Policyjne statystyki podają, że ponad 70 proc. ofiar to kobiety.

fot. mcps.com.pl

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA

Ostatnie wiadomości

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x