6.3 C
Ostrołęka
piątek, 22 października 2021 r.

Oszuści bankowi stale atakują

REKLAMANOWY-SALON-IVECO-W-OSTROŁĘCE-TARGOR-TRUCK

Blisko 20 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, który dał się złapać w pułapkę oszustów bankowych na tzw. zdalny pulpit. Czujnością wykazał się natomiast mieszkaniec Wyszkowa, który nagrał rozmowę z rzekomą pracownicą departamentu bezpieczeństwa. Wyszkowscy policjanci opublikowali ku przestrodze na stronie internetowej nagranie z oszustką.

W ostatnim czasie w całym kraju dochodzi do przestępstw właśnie tą metodą. Schemat działania przestępców jest bardzo podobny. Oszuści przedstawiają się jako pracownicy banku najczęściej z departamentu bezpieczeństwa oraz działu technicznego. Podczas połączenia przychodzącego na ekranie telefonu wyświetla się nazwa banku. ‘Pracownik” banku informuje o podejrzanej transakcji na koncie, która została wykryta przez bankowców. By ‘zapobiec” jej realizacji niezbędne jest zainstalowanie aplikacji do tzw. zdalnego pulpitu. I tu jest właśnie haczyk. Po zainstalowaniu aplikacji i podaniu kodu, który wyświetli się na ekranie urządzenia przestępcy uzyskują nieograniczony dostęp do zwartości naszego urządzenia. Oszust widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty.

REKLAMA

Przestępcy w rozmowie są bardzo przekonujący, ostrzegają o metodach działania oszustów i tłumaczą jak zachować bezpieczeństwo, by uniknąć kradzieży pieniędzy. W ostatnich dniach również takie połączenia odebrali mieszkańcy powiatu wyszkowskiego. Niestety jeden z mężczyzn dał się złapać w pułapkę przestępców i stracił blisko 20 tys. złotych. Natomiast czujnością wykazał się 31-letni mieszkaniec Wyszkowa, który nagrał rozmowę. Jej fragmenty publikowane są ku przestrodze.

Policjanci przypominają, by w podobnej sytuacji natychmiast się rozłączyć i osobiście skontaktować się ze swoim bankiem!

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA

Ostatnie wiadomości

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x