-2.8 C
Ostrołęka
piątek, 2 grudnia 2022 r.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przejmuje schrony Józefa Kozłowskiego „Lasa”

REKLAMA

Zrekonstruowana baza komendanta XVI Okręgu NZW ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa” została przekazana w użyczenie i opiekę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Na wniosek MŻW wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński zwrócił się z prośbą do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o przekazanie terenu bazy komendanta Józefa Kozłowskiego „Lasa” w użyczenie i opiekę Muzeum. Stosowne zgody zostały już wydane.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Schrony komendy XVI Okręgu NZW zlokalizowane były w lesie koło wsi Gleba, gm. Kadzidło. Zostały przed kilkoma laty zrekonstruowane w miejscu, gdzie mogły się znajdować. Obecnie schrony „Lasa” wymagają odnowy (poniższe zdjęcia zrobione były rok temu).

Muzeum planuje godnie je zagospodarować i w niedalekiej przyszłości udostępnić zwiedzającym. Bez wątpienia będzie to cenne uzupełnienie oferty placówki. Opowieść o losach Żołnierzy Niezłomnych w scenerii kurpiowskiego lasu może być dla wielu zwiedzających niezwykle interesująca.

25 czerwca 1948 w lesie niedaleko wsi Gleba (nieco ponad 20 km od Ostrołęki) rozegrały się dramatyczne sceny.

Siły komunistyczne w liczbie ok. 2 tys. ludzi (m.in. 40 plutonów Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, funkcjonariusze UB z Ostrołęki, Makowa, Przasnysza) otoczyły liczącą kilkanaście osób komendę XVI Okręgu „Orzeł” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonego przez Józefa Kozłowskiego „Lasa”.

Walki trwały kilka godzin. Zginęło czterech żołnierzy NZW: sierż. Władysław Buraczewski „Dąb”, kpr. Władysław Mydło „Bohun”, Kazimierz Borzymowski „Tur”, Jan Kutryb „Wiatr”.

Wobec porażającej przewagi sił wroga (prócz setek funkcjonariuszy i lepszego uzbrojenia komuniści dysponowali oczekującą pod Przasnyszem eskadrą lotniczą) i ze względu na to, że w schronach były kobiety i dziecko, dowódca podjął decyzję o poddaniu się.

„Las”, nie chcąc dostać się w ręce UB, próbował odebrać sobie życie. I choć przeżył, został aresztowany i zamordowany przez komunistów w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Wcześniej wytoczono mu pokazowy proces, który odbył się w Ostrołęce. Szczątki Józefa Kozłowskiego, który pochodził z Wilna, a walczył za wolną Ojczyznę w kurpiowskich lasach, zostały odnalezione przez zespół IPN prowadzony przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Powązkowskim, na tzw. Łączce – poinformował dział edukacji i promocji Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex