Mazowieckie zabytki z dofinansowaniem z UE

Mazowieckie zabytki z dofinansowaniem z UE
Wpisany przez BKJ    poniedziałek, 10 maja 2021 08:48   


Zabytkowy park w Wyszkowie i klasztor w Przasnyszu znalazły się wśród 17 zabytkowych obiektów, które zostaną odnowione dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał ponad 17,4 mln zł z programu regionalnego na wsparcie projektów z zakresu kultury.

 
Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków i zwiększanie dostępności do kultury na Mazowszu. Do tej pory dofinansowanie uzyskało 75 inwestycji z różnych zakątków regionu, a przyznana pomoc przekroczyła 176 mln zł.
 Mówił marszałek Adam Struzik.W ramach rozstrzygniętego konkursu największe dofinansowanie uzyskał projekt modernizacji Teatru Baj w Warszawie, najstarszego teatru lalek w Polsce (2,1 mln zł). Ponad 1,2 mln zł przeznaczone zostanie na remont jednego z najstarszych budynków w Legionowie, Willi Kozłówka, która docelowo stanie się przestrzenią biblioteczną. Gmina Wieniawa otrzyma z kolei 1,14 mln zł na odnowę zabytkowych budynków Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 1,13 mln zł na dostosowanie historycznego obiektu dawnego Kasyna Oficerskiego do działań edukacyjno-kulturalnych oraz turystycznych. W zabytkowych przestrzeniach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej powstanie z kolei Wystawa Dziejów Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w odnowę zabytkowego pałacyku letniego 'Syberia” w Korczewie, uzupełniając tym samym dotychczasowe inwestycje europejskie w malowniczy kompleks pałacowo-parkowy nad Bugiem. Dofinansowanie pozwoli na konserwację i adaptację zabytkowej oficyny dworskiej, wchodzącej w skład zespołu dworsko–parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej przeprowadzona zostanie modernizacja zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach powstanie natomiast ekspozycja reliktów XVIII-wiecznego dworu. Wsparcie uzyskają również takie działania jak przebudowa pałacu i oficyny zachodniej zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie, modernizacja zabytkowego kompleksu budynków Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy czy odnowa parku podworskiego w Kroczewie w gminie Załuski. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy Wyszkowa skorzystają w pełni z uroków zabytkowego parku. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną również na remonty kilku obiektów sakralnych – kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz dzwonnicy w Skułach, zespołu klasztornego Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu, a także starej plebanii w Piasecznie.

 
 

 

facebook fan page