Laureaci Nagrody im. Norwida 2020

Reklama
Laureaci Nagrody im. Norwida 2020
Wpisany przez BKJ    piątek, 25 września 2020 10:07   

Po raz XIX wręczono nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, która ustanowiona została 29 października 2001 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.


Tegorocznymi laureatami zostali Anna Piwkowska, Paweł Mykietyn, Stanisław Wieczorek i Grzegorz Jarzyna. Nagrodą 'Dzieło życia” za całokształt twórczości kapituła uhonorowała Marka Gaszyńskiego.
 Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie Kapituł. W przypadku Nagrody “Dzieło życia” kandydatów zgłaszać mogą także mieszkańcy województwa mazowieckiego.
 Mówił marszałek Adam Struzik.


Laureaci w poszczególnych kategoriach:

Nagrodę Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura otrzymała poetka i eseistka Anna Piwkowska nagrodzona za książkę poetycką 'Między monsunami”.
W dziedzinie muzyki kapituła nagrodziła kompozytora i klarnecistę Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.
Spośród zeszłorocznych ekspozycji, uznanie zyskały dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka, które obejrzeć można było w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie.
Statuetkę Norwidowską w kategorii Teatr otrzymał natomiast znakomity reżyser teatralny, operowy i filmowy Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu 'Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa.

 

facebook fan page