Zlikwidowano 2 duże fabryki nielegalnych papierosów

Reklama
Zlikwidowano 2 duże fabryki nielegalnych papierosów
Wpisany przez BKJ    środa, 05 sierpnia 2020 10:17   Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowały dwie fabryki nielegalnych papierosów w woj. mazowieckim. Zatrzymano 8 podejrzanych, zabezpieczono 11 ton tytoniu, 1 mln papierosów, elementy do ich produkcji i specjalistyczne maszyny. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 16,7 mln zł.


Pierwsza akcja KAS i CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie, została przeprowadzona na terenie powiatu piaseczyńskiego. Przeszukano 4 obiekty i zatrzymano 8 mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat, w tym 6 obywateli Ukrainy. Zabezpieczono kompletną linię produkcyjną, w tym specjalistyczną maszynę do produkcji papierosów o wydajności milion papierosów dziennie. Ponadto 1 mln nielegalnych papierosów, ponad tonę krajanki tytoniowej i półprodukty do produkcji wyrobów tytoniowych. Jeden z zatrzymanych Polaków był poszukiwany listem gończym.

Grupa mogła działać od czerwca, a nielegalnie wyprodukowane papierosy mogły być wprowadzane do obrotu na terenie Polski pod szyldem dwóch znanych zagranicznych marek tytoniowych. Gdyby zabezpieczone wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby co najmniej 6,7 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, a także bezprawnego wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym i przestępstw karnoskarbowych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Druga akcja KAS i CBŚP miała miejsce na terenie powiatu pułtuskiego. W jednej z hal magazynowych ukryta była fabryka papierosów. Przejęli specjalistyczne maszyny do produkcji i pakowania papierosów, wysokowydajny agregat prądotwórczy, maszynę służącą do odzyskiwania tytoniu z odpadów papierosowych. Zabezpieczyli prawie 10 ton krajanki tytoniowej, ok. 15 ton półproduktów i ponad tonę opakowań do papierosów. Przejęte maszyny mogły produkować milion sztuk papierosów dziennie.

Wartość zabezpieczonej krajanki tytoniowej to ponad 6,5 mln zł. W wyniku nielegalnej działalności Skarb Państwa mógłby stracić ok. 10 mln zł.

 

facebook fan page