Pierwszy w Polce robot NAVIO już wszczepia endoprotezy


Pierwszy w Polce robot NAVIO już wszczepia endoprotezy
Wpisany przez BKJ    poniedziałek, 06 lipca 2020 11:06   Ortopedia przyszłości zawitała do Polski. Pierwszy robot ortopedyczny NAVIO będzie wszczepiał endoprotezy kolana nie tylko osobom starszym i schorowanym, ale pozwoli wrócić do pełnej sprawności także osobom aktywnym oraz sportowcom. W bonusie będzie: szybciej, precyzyjniej oraz korzystniej dla pacjenta. Gdzie takie cuda? W Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 6 lipca 2020 ortopedzi przestawią najbardziej innowacyjnego robota ortopedycznego w Polsce oraz opowiedzą o przebiegu pierwszych przeprowadzonych z jego udziałem operacjach.


To pierwszy taki robot w Europie Środkowo – Wschodniej. Do niedawna pozostawał jedynie w sferze marzeń polskich ortopedów. Widzieli go jednie na salach operacyjnych amerykańskich klinik ortopedycznych i słyszeli o jego zaletach podczas międzynarodowych sympozjów. Tym bardziej, że od kilku lat można zaobserwować w trendach ortopedycznych nowy motyw – wykonywanie zabiegów wszczepienia endoprotez stawu kolanowego przy użyciu robota.

- Ten zaobserwowany i coraz powszechniejszy trend amerykański widać coraz widoczniej w Europie, przede wszystkim w klinikach ortopedycznych Wielkiej Brytanii – tłumaczy docent Artur Stolarczyk, Ordynator Oddziału Urazowo – Ortopedycznego w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. – Słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat robota NAVIO, szczególnie pod kątem możliwości skrócenia samej operacji, precyzyjności dopasowania endoprotezy oraz skrócenia rehabilitacji pooperacyjnej dla pacjenta. Jednak dopiero, gdy sam w toku szkoleń praktycznych poznawałem możliwości robota, mogę powiedzieć jedno – to prawdziwa rewolucja w endoprotezoplastyce. Jest szybciej dla operatora i bezpieczniej dla pacjenta. Do tej pory od doświadczenia i umiejętności chirurga-ortopedy na sali operacyjnej zależało czy dopasowanie będzie właściwe czy niezbędna będzie w przyszłości rewizja endoprotezy. Robot NAVIO dzięki swojej aptekarskiej dokładności w praktyce eliminuje konieczność późniejszej rewizji, a w przypadku mniej doświadczonych specjalistów zmniejsza do zera ryzyko popełnienia ewentualnego błędu i dokonania zbyt daleko idącej ingerencji w staw kolanowy.

Pojawienie się innowacyjnego robota ortopedycznego właśnie w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej nie jest przypadkowe. Od kilku lat placówka konsekwentnie stawia na ortopedię, co przekłada się na ponad 300 zabiegów endoprotezoplastyki rocznie. W większości operowanych przypadków mamy do czynienia z pacjentami przyjezdnymi: ze Szczecina, Trójmiasta czy Lublina. Renoma ośrodka, a przede wszystkim skuteczność operatorów przyciąga niczym magnez do Ostrowi Mazowieckiej pacjentów potrzebujących implantów stawów kolanowych i biodrowych, ale także z chorobami kręgosłupa oraz operacyjnego leczenia bólu. Ortopedzi szacują, że przy udziale robota uda się skrócić czas operacji nawet o 20%, co spowoduje możliwość wykonywania większej ilości zabiegów – w sumie planują rocznie wykonywać do 400 zabiegów endoprotezoplastyki.

- Widzimy ogromną szansę w rozwoju ortopedii, potencjał tkwiący w ortopedach chcemy uwolnić, stąd idea zakupu robota ortopedycznego NAVIO – mówi Artur Wnuk, Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. – Mamy ambicje razem z docentem Arturem Stolarczykiem stawiać sobie coraz wyższe cele. Obawialiśmy się, że epidemia COVID-19 ograniczy nasze plany operacyjne. Tak stało się w większości szpitali w Polsce, jednak w Ostrowi Mazowieckiej było inaczej. Nie ograniczaliśmy planowanych operacji. Nasi pacjenci nie mogli czekać. Skupiliśmy się na bezpieczeństwie pacjentów i personelu. Każdy pacjent przed przyjęciem do hospitalizacji przechodzi test na obecność koronawirusa, aby wykluczyć zakażenie lub nosicielstwo. Pacjenci to docenili i chętnie do nas przyjeżdżają.

fot. szpital w Ostrowi Mazowieckiej

 

facebook fan page