Jak przeciwdziałać zagrożeniom zimowym?

Reklama
Jak przeciwdziałać zagrożeniom zimowym?
Wpisany przez BKJ    czwartek, 06 grudnia 2018 12:50   Zatrucia czadem, pożary, śliskie drogi i zamarznięcia oraz wypadki związane z kruchym lodem na zbiornikach wodnych. Przed takimi niebezpieczeństwami ostrzega Zdzisław Sipiera wojewoda mazowiecki oraz wojewódzkie służby: policja, straż pożarna, inspekcja handlowa. Warto również pamiętać w przedświątecznym szaleństwie zakupów o prawach, które ma każdy kupujący.


W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się  w tej sprawie spotkanie.

Państwowa Straż Pożarna w sezonie zimowym prowadzi kontrolę obiektów budowlanych oraz placówek zapewniających opiekę osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym, w podeszłym wieku. Sezon zimowy to również czas akcji Bezpieczne lodowiska, podczas której strażacy pomagają zorganizować legalne i bezpieczne miejsca do zabawy na lodzie, dzieci są edukowane o niebezpieczeństwach wynikających z pożaru, czy zatruciem tlenkiem węgla, tzw. cichym zabójcą, czyli czadem. Straż Pożarna przypomina o kontrolach technicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, a przede wszystkim zainstalowaniu w domu czujki czadu (tlenku węgla), która głośnym alarmem ostrzega przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego działa infolinia 987 – bezpłatny i całodobowy numer, pod którym można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Komendant Wojewódzki Policji Tomasz Michułka także apeluje o zapewnienie pomocy bezdomnym w czasie zimy i o zwracanie uwagi na osoby przebywające na mrozie.

Kolejna ważna, szczególnie zimą kwestia, to złe warunki atmosferyczne na drogach, a przede wszystkim szybko zapadający zmierzch, co powinno skłaniać uczestników ruchu drogowego do zachowania szczególnej ostrożności. Stąd też apel Policji o poruszanie się z mniejszą prędkością po drogach.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przypominane są korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Joanna Jankowska-Kuć zwróciła uwagę na przedświąteczną gorączkę, która może spowodować pośpieszny zakup. Często możemy kupić nie taki produkt, jaki chcieliśmy. Pamiętajmy, że mamy prawo do reklamacji wadliwego towaru – nieodpłatnej naprawy, wymiany na nowy, obniżenia ceny, lub odstąpienia od umowy. W przypadku zakupów w internecie mamy prawo do odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny, w ciągu 14 dni, które przysługuje w takich przypadkach. Sprzedawca ma też obowiązek wydać paragon.

 

 

facebook fan page