Nie wszystko co się świeci - nowa wystawa w Muzeum

Nie wszystko co się świeci - nowa wystawa w Muzeum
Wpisany przez BKJ    wtorek, 11 maja 2021 09:53   


Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na nową wystawę czasową pt. 'Nie wszystko co się świeci – biżuteria w zbiorach archeologicznych Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce”. Ma ona na celu zaprezentować część ozdób, zdefiniowanych jako biżuterię, czyli przedmioty służące podniesieniu własnej atrakcyjności, mające jednocześnie ważne znaczenie kulturowe.

Ekspozycja daje możliwość zapoznania się z biżuterią noszoną przez mieszkańców terenu Mazowsza od starożytności do średniowiecza. Zaprezentowane obiekty pochodzą z wczesnej epoki żelaza, okresu lateńskiego, wpływów rzymskich oraz wczesnego średniowiecza. Zabytki starożytne pochodzą z dwóch stanowisk. Pierwsze z nich to cmentarzysko ciałopalne w Lemanach. Drugie stanowisko to 'Łysa Góra” należąca do wsi Rembielin. Biżuteria wczesnośredniowieczna pochodzi z trzeciego stanowiska – cmentarzyska szkieletowego w Sypniewie.

Na wystawie będzie można zobaczyć starożytne fibule, zausznice i bransolety oraz średniowieczne kolie, pierścionki, zapinki i kolekcję kabłączków skroniowych.
Wystawę można zwiedzać od 11 maja.

 

facebook fan page