Fałszywa legalizacja tachografów

Fałszywa legalizacja tachografów
Wpisany przez BKJ    środa, 21 kwietnia 2021 11:19   


Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce razem z Wydziałem do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu prowadzi śledztwo przeciwko 43 – letniemu mieszkańcowi Ciechanowa, który niezgodnie z przepisami legalizował tachografy u klientów.


Ustalono, że 43 – latek działając wbrew ustawie o tachografach z 2018 r. legalizował urządzenia poza miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Dokonywał tego u klientów w zamian za opłatę w wysokości od 250 do 300 zł. Działalność taka jest nielegalna, ponieważ legalizacja tachografów musi odbywać się na odcinku pomiarowym spełniającym wysokie normy dokładności pomiaru. Jest to tzw. droga bazowa, która musi posiadać odpowiednią ekspertyzę wydaną przez Główny Urząd Miar w Warszawie. Od stycznia ubiegłego roku mężczyzna dokonał sprawdzenia 1864 tachografów, z czego około 1500 wykonał poza miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Został zatrzymany na gorącym uczynku - w trakcie legalizacji tachografu na terenie posesji w powiecie makowskim.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentacji dotyczącej legalizacji tachografów. Wobec 43 – latka zostały zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Za zarzucane mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
 

 

facebook fan page