Sejmik podsumował walkę Mazowsza z pandemią

Sejmik podsumował walkę Mazowsza z pandemią
Wpisany przez BKJ    środa, 21 kwietnia 2021 11:10   Ponad 372 tys. zakażonych – tak przedstawia się bilans zachorowań na COVID-19 od początku pandemii na Mazowszu. W tym czasie samorząd województwa uruchomił zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony na niespotykaną skalę. 360 mln zł – to wartość unijnego projektu uruchomionego przez Mazowsze. Samorząd województwa doposażał także pogotowie i doszkalał personel medyczny. Radni województwa podsumowali pomoc dla szpitali i personelu medycznego.

 
Miejmy nadzieję, że trzecia fala pandemii będzie niebawem w odwrocie zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Niestety, ciągle w naszych szpitalach zajętych jest praktycznie 100 proc. łóżek covidowych. Przedstawiłam radnym raport podsumowujący działania samorządu województwa. Staraliśmy się w tym czasie także o dobrą współpracę ze stroną rządową.
 Do sytuacji w mazowieckich placówkach i w stacjach pogotowia ratunkowego odniósł się także przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

 Samorząd Mazowsza realizuje obecnie jeden z największych w Polsce projektów unijnych dotyczących walki z COVID-19. Do tej pory, dzięki funduszom unijnym przekazano do szpitali blisko 1 900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz ponad 20 mln środków ochrony osobistej. Całkowita wartość unijnego projektu wynosi 360 mln zł.Ponad tysiąc łóżek covidowych

Na Mazowszu, w 14 podmiotach medycznych, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, dostępnych jest w sumie ok. 1100 łóżek covidowych. 266 z nich przygotowano w trzech szpitalach tymczasowych w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce, dla których szpitalem patronackim są marszałkowskie podmioty lecznicze.
 
Ponad 100 tysięcy szczepień

Marszałkowskie placówki medyczne bardzo aktywnie uczestniczą w programie szczepień przeciwko COVID-19. Do 19 kwietnia br. wykonano w nich ponad 109 tys. szczepień. Punkty dla mieszkańców Mazowsza uruchomiły: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze i Medycyny Pracy Attis, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Specjalistyczny Szpital w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji 'STOCER”.

Szkolenie 3 tysięcy lekarzy

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego, przy współpracy z Okręgową Izbą Lekarską prowadzone są specjalistyczne szkolenia dla personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek – dotyczące postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19. W grudniu 2020 r. odbyło się szkolenie dotyczące podstaw obsługi respiratora oraz opieki nad pacjentem wentylowanym mechanicznie. Chęć udziału wyraziło 559 osób zatrudnionych w 10 placówkach.

Z kolei na kwiecień i maj tego roku zaplanowano kurs 'COVID od A do Z” dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z Mazowsza. Ma ono objąć ok. 3 tys. lekarzy. W programie znajdą się m.in. tematy: POZ: od objawów do rozpoznania, kwalifikacja do szpitala, tlenoterapia bierna i podstawy wentylacji mechanicznej czy rehabilitacja po COVID.
 
Blisko 2 tysiące sztuk aparatury medycznej

Samorząd województwa realizuje jeden z największych w kraju projektów unijnych. Dzięki niemu mazowieckie szpitale mogły liczyć na szybkie doposażenie w czasie pandemii. Do tej pory udało się przekazać do szpitali m.in. blisko 1900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz ponad 20 mln środków ochrony osobistej. Wartość unijnego projektu to 360 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już ponad 285 mln zł.

2,5 mln zł z UE na zakup aparatów ECMO

 W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na zakup 6 urządzeń do terapii ECMO. Są one wykorzystywane u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc, do którego dochodzi także u niektórych chorych na COVID-19. Kiedy respirator już nie wystarcza, alternatywą jest właśnie wykorzystanie aparatów ECMO. Dzięki nim pacjent otrzymuje niezbędną do życia ilość tlenu. Urządzenia trafią do Mazowieckiego Szpitala Klinicznego MSWIA – 5 szt. oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – 1 szt. Ich wartość to ponad 2,5 mln zł.

W ramach tego projektu samorząd województwa zawarł również umowę z ALAB Laboratoria Sp. z o.o. na przeprowadzenie testów wśród pracowników medycznych mających kontakt z osobami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i pacjentów, którzy stanowili potencjalne źródło zakażenia personelu.

W sumie wykonanych zostało 32 152 badań. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 11 mln zł.

46 mln zł na wsparcie pogotowia

Samorząd województwa przygotował też projekt unijny , dzięki któremu wsparcie w czasie pandemii trafiło do pogotowia. Partnerami projektu są stacje pogotowia z Warszawy, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Radomia. Wartość całego projektu to ponad 46 mln zł.

Dzięki wsparciu z UE stacje pogotowia zostaną doposażone m.in. w respiratory, defibrylatory, urządzenia do masażu serca, czy videolaryngoskopy. Zakupione zostaną również koncentratory tlenu, tak ważne w przypadku pacjentów z trudnościami oddechowymi, a także zamgławiacze potrzebnych do prowadzenia dezynfekcji. Przeprowadzone zostaną również niezbędne prace modernizacyjne. Ponadto dodatkowe środki z UE przeznaczone zostaną na wynagrodzenia za pracę w szczególnych warunkach i godzinach nadliczbowych, a także sfinansowanie personelu pozwalającego na zapewnienie bieżącej pracy stacji. W ramach projektu możliwe jest także przeszkolenie 1013 pracowników w zakresie korzystania ze środków ochrony i ich utylizacji. 

 

facebook fan page