Wiadomości Europejskie


Wiadomości Europejskie
Wpisany przez BKJ    piątek, 10 kwietnia 2020 11:43   UE wspiera  mniejszej firmy

8 mld euro dla 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw – tyle wyniesie potencjał finansowy po uwolnieniu przez Komisję i Europejski Fundusz Inwestycyjny środków na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Pieniądze będą udostępnione już w kwietniu. - W całej Europie nasze firmy walczą. UE szybko reaguje – powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis.

Komisja Europejska odblokowała 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Pieniądze te posłużą jako gwarancja dla Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Umożliwi to EFI udzielenie specjalnych gwarancji w celu zachęcenia banków i innych pożyczkodawców do zapewnienia płynności dla co najmniej 100 000 europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz małych spółek o średniej kapitalizacji dotkniętych skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Szacunkowo udostępni to finansowanie w wysokości 8 mld euro.

W ten sposób wypełnia swoje zobowiązanie zawarte w komunikacie Komisji z 13 marca, aby przynieść natychmiastową ulgę najbardziej potrzebującym MŚP. Środki pieniężne będą udostępnione już w kwietniu.

Pośrednicy finansowi z istniejącymi umowami EFI w ramach programów COSME i InnovFin będą mogli uzyskać dostęp do nowych gwarancji natychmiast po wyrażeniu zainteresowania przez przedsiębiorstwa. Inni pośrednicy finansowi mogą uzyskać dostęp do gwarancji po szybkim procesie aplikacyjnym.

MŚP będą mogły składać wnioski bezpośrednio do swoich lokalnych banków i kredytodawców uczestniczących w programie, które zostaną wymienione na stronie www.access2finance.eu.


Źródło. ec.europa.eu

 

facebook fan page