#UEPOMAGA: PIERWSZA PARTIA SPRZĘTU ZAKUPIONEGO ZE ŚRODKÓW UE JUŻ WKRÓTCE TRAFI DO MAZOWIECKICH SZPITALI


#UEPOMAGA: PIERWSZA PARTIA SPRZĘTU ZAKUPIONEGO ZE ŚRODKÓW UE JUŻ WKRÓTCE TRAFI DO MAZOWIECKICH SZPITALI
Wpisany przez BKJ    wtorek, 07 kwietnia 2020 09:08   Pierwsza partia sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej już zamówiona. Samorząd województwa mazowieckiego jako pierwszy polski region uruchomił środki unijne na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej. Jego wartość to aż 150 mln zł. Część umów już została podpisana. Wkrótce sprzęt trafi do mazowieckich szpitali.


– To trudny czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. W pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego liczą się nie tylko wiedza i doświadczenie. Potrzebny jest przede wszystkim profesjonalny sprzęt. Dodatkowe wsparcie w tej sytuacji jest wręcz koniecznością, tym bardziej, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa rośnie z dnia na dzień, a więc i potrzeby szpitali są coraz większe. Trzeba działać szybko i sprawnie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu, w ramach RPO WM 2014-2020, to aż 150 mln zł. Środki te pozwolą na wyposażenie mazowieckich szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości, m.in. w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Obecnie są to 62 placówki w województwie. Podwyższona gotowość dotyczy także stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Nad finalizacją projektu pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Stan realizacji projektu na 6 kwietnia br. (podpisane umowy):

63 respiratory, w tym dla:
Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach;
Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu;
Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce;
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie;
szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie;
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku;
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu;
Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

44 zamgławiacze dezynfekujące do karetek, w tym dla:
stacji pogotowia w Warszawie;
stacji pogotowia w Ostrołęce;
stacji pogotowia w Płocku;
stacji pogotowia w Siedlcach.

11 oczyszczaczy powietrza i dezynfekcji, w tym dla:
Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku;
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie;
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

12 ssaków medycznych dla:
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

2 RTG przyłóżkowe dla:
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.

2 komory izolacyjne dla:
szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie.

7 urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji dla:
Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu.


Oprócz tego samorząd Mazowsza zakupił dla mazowieckich szpitali 542,5 tys. masek ochronnych, 208,9 tys. kombinezonów ochronnych, 200 tys. ochraniaczy na buty, 11,9 tys. gogli oraz dwa urządzenia do biodekontaminacji.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie jest on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.

Projekt 'Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

 

facebook fan page