Finansowanie projektu Ostrołęka C zawieszone


Finansowanie projektu Ostrołęka C zawieszone
Wpisany przez BKJ    piątek, 14 lutego 2020 10:16   Spółki Energa i Enea w oficjalnym komunikacie opublikowanym 13 lutego poinformowały o zawieszeniu finansowania i budowy elektrowni Ostrołęka C.


Przyznano, że do tej pory nie udało się znaleźć dodatkowego inwestora na budowę nowego węglowego bloku o mocy ok. 1000 MW. Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego oraz wezwanie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. na sprzedaż 100 proc. akcji Energi, którego zarówno przebieg, jak i wynik, mogą istotnie wpłynąć na kwestie dotyczące modelu finansowania Projektu.

Planowany blok elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce miał być gotowy w 2023 r. Na generalnego wykonawcę wybrano konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems S.A.S.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że 'spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu'.

Dodajmy, że Orlen zamierza przejąć Energę. Od pewnego czasu spekuluje się, że zamiast elektrowni węglowej w Ostrołęce powstanie elektrownia gazowa.

 

facebook fan page