Odsłonięcie tablicy pamięci Henryka Krauze


Odsłonięcie tablicy pamięci Henryka Krauze
Wpisany przez BKJ    środa, 19 czerwca 2019 07:48   W sobotę 22 czerwca w Ostrołęce odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Henryka Krauzego. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13.00 na skwerze im. Henryka Krauzego, położonym przy II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Traugutta.


W czerwcu 2018 roku, radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi położonemu w rejonie skrzyżowania ulic Bogusławskiego i Traugutta imienia Henryka Krauzego. Jakiś czas temu, z inicjatywy Rady Osiedla Stare Miasto i Anny Mynyk przewodniczącej Zarządu Osiedla przy współudziale Rady Osiedla Traugutta oraz przy wsparciu finansowym Miasta Ostrołęki powstała na skwerze tablica pamiątkowa. W sobotę nastąpi jej oficjalne odsłonięcie.

Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z Ostrołęką. Był nauczycielem. Uczył plastyki oraz wychowania fizycznego. Zajmował się krzewieniem sportów masowych. Pełnił wiele funkcji społecznych.  

W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród.


 

 

facebook fan page