'STANISŁAW MONIUSZKO – TO JEST MÓJ ROK” – WYSTAWA W 200. ROCZNICĘ URODZIN KOMPOZYTORA

Reklama
'STANISŁAW MONIUSZKO – TO JEST MÓJ ROK” – WYSTAWA W 200. ROCZNICĘ URODZIN KOMPOZYTORA
Wpisany przez BKJ    wtorek, 18 czerwca 2019 12:11   Rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji przygotowana została wystawa planszowa poświęcona życiu i twórczości wybitnego kompozytora. W wydarzeniu weźmie udział 137 bibliotek z całego regionu.


Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi. Inspirację do muzyki stanowiła dla niego twórczość ludowa. W idealny sposób łączył folklor z obowiązującymi wówczas europejskimi kanonami opery. Dorobek kompozytora składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów. Imponuje różnorodnością twórczości. Mówi dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Michał Strąk.

 

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta, w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Ekspozycję będzie można zobaczyć dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego - informuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
 

W powiecie ostrołęckim wystawę będzie można zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, w Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goworowie.

 

facebook fan page