W Ostrołęce stanie 'ławka niepodległości'


W Ostrołęce stanie 'ławka niepodległości'
Wpisany przez BKJ    czwartek, 11 października 2018 11:39   Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki konkursu dla samorządów na realizację projektu 'ławka niepodległości'. Ostrołęka znalazła się na piątej lokacie spośród 136 samorządów - informuje Urząd Miasta.


Ławki to pomysł, by w trwały sposób upamiętnić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ministerstwo zdecydowało, że będą one miały taki sam wygląd we wszystkich miejscach. Bardzo skromna bryła, oszczędna w formie przypomina, według jej autorki Marty Rosiak, czystą kartkę papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo 'Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – mówi Marta Rosiak. MON duży nacisk postawił na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka będzie też podświetlana systemem LED.

Co ciekawe, będzie to nie tylko pomnik, ale również miejsce, które będzie można wykorzystać, by dowiedzieć się ciekawych informacji o historii Polski i regionu. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.  

W Ostrołęce 'ławka niepodległości' stanie na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego. 80% kosztów realizacji zadania pokryje Ministerstwo Obrony Narodowej.  Inwestycja pojawi się jeszcze w tym roku.  

fot.ostroleka.pl

 

facebook fan page