Wiadomości Europejskie

Wiadomości Europejskie
Wpisany przez BKJ    piątek, 14 września 2018 11:56   


Europejskie Dni Dziedzictwa

Jak sprawić, by Europejczycy poznali swoje dziedzictwo kulturowe, które ich jednocześnie łączy, różni i daje szansę na wzajemne poznanie i zrozumienie? Temu służą wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które przypadają w dniach 16-17 wrzenia.

Już od ponad 20 lat z inicjatywy Rady Europy we wrześniu swe podwoje otwierają dla zwiedzających najwspanialsze zamki, kościoły, fortece i inne obiekty, na co dzień zamknięte na cztery spusty. Organizatorzy przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

--------------------------------------------------------------------
Międzynarodowy Dzień Demokracji

Demokracja to uniwersalna wartość, opierająca się na swobodzie decydowania o kształcie systemów politycznych, gospodarczych i społecznych – takie jest przesłanie święta ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Dzień Demokracji to okazja, by zwrócić uwagę świata na działania podejmowane przez ONZ w celu wspierania wysiłków poszczególnych państw na rzecz promowania i rozwoju demokracji. Działania te realizowane są na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i wyłącznie na prośbę zainteresowanego państwa.
Międzynarodowy Dzień Demokracji został ustanowiony na mocy rezolucji Sekretarza Generalnego ONZ w 2007 r. W dokumencie wezwano rządy państw z całego świata do wzmocnienia krajowych programów na rzecz promocji i umacniania demokracji.
Więcej informacji na stronie ONZ.

 

facebook fan page