Wiadomości Europejskie

Wiadomości Europejskie
Wpisany przez BKJ    środa, 11 lipca 2018 10:14   50 lat Unii Celnej

1 lipca minęło pól wieku od powołania Unii Celnej, która okazał się jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej. Unia celna stała się fundamentem jednolitego rynku, zapewniając bezpieczeństwo granic UE i chroniąc obywateli przed zabronionymi i niebezpiecznymi towarami. Przyczynia się także do coraz większego obrotu handlowego - w 2017 r. służby celne UE przyjęły 16 proc. światowego handlu.

Potwierdzona w ramach przełomowych, powojennych umów, które utorowały drogę integracji europejskiej, unia celna weszła w życie w 1968 roku. Znosząc taryfy celne nakładane na handel towarami w obrębie tego, co stanowi obecnie UE, unia celna stanowiła pierwszy decydujący krok w kierunku uczynienia UE największym na świecie blokiem handlowym, składającym się z 28 administracji celnych UE działających tak, jakby były jednym systemem.

--------------------------------------------------------------------

Kary Travel Pass rozdane

Jury konkursu #DiscoverEU wybrało 15 tys. osiemnastolatków, którzy już w te wakacje pojadą w podróż po Europie na koszt Unii Europejskiej. Aplikowałeś? Sprawdź skrzynkę!

Konkurs skierowany był do obywateli UE, którzy urodzili się między 2 lipca 1999 r. a 1 lipca 2000 r. Unia Europejska, chcąc zachęcić ich do poznawania starego kontynentu, przygotowała dla nich pulę biletów Interrail, dzięki którym w okresie od 6 lipca do 30 września będą mogli nawet przez miesiąc bezpłatnie podróżować europejskimi kolejami.
Do walki o wymarzone wakacje stanęło ponad 100 tys. młodych Europejczyków. Najwięcej aplikacji przesłali Niemcy, Hiszpanie i Holendrzy. Zaraz za nimi uplasowali się 18-latkowie z Włoch i Polski.
Jury wybrało dokładnie 15 009 szczęśliwców, którzy już za kilka dni ruszą w drogę!
 

 

facebook fan page