Reklama
Światowy Dzień Konsumenta
Wpisany przez BKJ    poniedziałek, 12 marca 2018 11:59   


Od 2000 r. w dniu 15 marca w Polsce oficjalnie obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Stanowi szczególną okazję do przybliżenia konsumentom ich praw i zapoznanie z działalnością  Inspekcji Handlowej w zakresie  ochrony konsumentów.


Inspekcja  Handlowa jest wyspecjalizowanym organem kontroli powołanym do ochrony interesów i praw konsumentów poprzez: podejmowanie mediacji, organizowanie oraz prowadzenie stałych i polubownych sądów konsumenckich, celem pozasądowego rozstrzygnięcia sporu.

 

                   
Porady i informację  konsumenci mogą  uzyskać w  biurze  Delegatury IH, codziennie w godz.  8.15 – 16.15  ( w poniedziałki do godz. 17.00 , w środy do godz. 18.00 ).

Z okazji obchodów Światowego Dnia Konsumenta (15 marca) dodatkowe dyżury odbędą się w dniach 13 i 15 marca (wtorek i czwartek) w godzinach 16.15-18.00.    

 

Mówił Krzysztof Leszczyński, dyrektor Delegatury Inspekcji Handlowej w Ostrołęce.
                
Na świecie po raz pierwszy Światowy Dzień Konsumenta obchodzony był w 1983 roku, w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy’ego wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych w sprawie projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Sformułowane zostały wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i  reprezentacji. Z ust prezydenta padło też znane stwierdzenie: 'Konsumenci to my wszyscy'.

 

facebook fan page