16.6 C
Ostrołęka
poniedziałek, 26 września 2022 r.

Autobusy dla mazowieckich szkół – właśnie ruszył nabór

REKLAMA

Mazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów do dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Nabór trwa do 7 października br. Na realizację programu władze Mazowsza przeznaczą 10 mln zł.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Od września naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zaczęło około 700 tys. uczniów. Nie każdy z nich ma szkołę tuż pod swoim domem czy blokiem. ‘Autobusy dla mazowieckich szkół” to nowy program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Jego celem jest właśnie pomoc gminom z Mazowsza w realizacji ustawowego obowiązku dowozu dzieci i młodzieży, w tym również z niepełnosprawnością, do szkół. Program będzie realizowany w latach 2022-2023.

Jak wynika z przeprowadzonej przez urząd marszałkowski ankiety, na 181 samorządów, które wzięły w niej udział, 164 dowożą dzieci i młodzież do szkół. 59 gmin posiada własne busy, spośród nich aż 43 korzysta równocześnie z usług przewoźników zewnętrznych. 105 jednostek korzysta tylko z przewoźników zewnętrznych. Główne problemy, które w ankiecie sygnalizowały samorządy to m.in.: wyeksploatowane własne pojazdy, wysokie i wciąż rosnące koszty dowozu, brak komunikacji zastępczej oraz skomplikowane procedury przetargowe obowiązujące przy wyłanianiu przewoźników. Gminy wskazywały także na rosnącą liczbę dzieci, które trzeba dowieść do szkół, sezonowość dojazdów, problemy z wywiązywaniem się z umów przez firmy zewnętrzne, a także dostosowanie pojazdów do przewozu osób z niepełnosprawnością.

O dofinansowanie do zakupu nowych autobusów mogą starać się gminy z terenu województwa mazowieckiego. Jedna gmina może złożyć jeden wniosek, z wyjątkiem miasta st. Warszawy, dla którego dopuszcza się złożenie maksymalnie trzech wniosków.

Pomoc dotyczy zakupu nowych autobusów szkolnych przeznaczonych do przewozu więcej niż 18 osób i posiadających właściwą dla tego typu pojazdów homologację.

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex