17.7 C
Ostrołęka
sobota, 31 lipca 2021 r.

Gmina Czerwonka stawia na ekologię a Wyszków na turystykę dzięki Funduszom Europejskim

REKLAMANOWY-SALON-IVECO-W-OSTROŁĘCE-TARGOR-TRUCK

Termomodernizacja budynków w Gminie Czerwonka czy modernizacja i renowacja zabytkowego parku w Wyszkowie – to inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu z UE. Zarząd województwa mazowieckiego przyznał na te działania ponad 1,6 mln zł z programu regionalnego (RPO WM 2014-2020). Umowy podpisali członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

REKLAMA

Dzięki środkom z UE budynki gminne w Czerwonce przejdą modernizację energetyczną. W ramach inwestycji w budynku urzędu gminy stary system ogrzewania zostanie zastąpiony pompami ciepła, co pozwoli znacznie obniżyć koszty jego eksploatacji. W trzech budynkach zostanie także ocieplony dach i ściany zewnętrzne. Dodatkowo, w budynku urzędu i GOPS zostaną docieplone ściany, wymienione okna oraz oprawy oświetleniowe na oprawy LED. Ponadto w urzędzie gminy i świetlicy zostanie zastosowana instalacja fotowoltaiczna.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynków, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy oraz ograniczy emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Budynki zyskają nową estetykę i poprawi się komfort ich użytkowania. Całkowita wartość projektu: 1 424 944,52 zł. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 926 812,36 zł

Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym w zabytkowym parku w Wyszkowie zostaną utworzone trzy strefy tematyczne: gospodarczego Wyszkowa, Jerzego Różyckiego i zdrowia. Na odrestaurowanym murku powstaną tablice z ciekawostkami na temat wyszkowskiego przemysłu wraz z ich digitalizacją. Wzdłuż alejek usytuowane zostaną rzeźby wiewiórek z brązu. Każda z nich będzie posiadała charakterystyczny element związany z historycznymi przedsiębiorstwami. W strefie Jerzego Różyckiego pojawi się makieta z brązu przedstawiająca budynek szkoły do której uczęszczał Różycki wraz z przedstawieniem go w wirtualnej rzeczywistości. W parku wybudowana zostanie także tężnia solankowa wraz elementami architektury parkowej. Zostanie zamontowany także infokiosk, w którym dostępne będą wszystkie informacje dotyczące poszczególnych stref zabytkowego parku.

Całkowita wartość projektu: 1 161 293,25 zł. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 743 849,13 zł

Poprzedni artykułWiadomości Europejskie
Następny artykuł7 dni na Mazowszu

Czytaj więcej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA

Ostatnie wiadomości

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x