14.4 C
Ostrołęka
środa, 4 października 2023 r.

1 lipca – Światowy Dzień Psa w mazowieckiej KAS

REKLAMA

W Izbie Administracji Skarbowej służy 10 psich funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. Szkolenie podstawowe każdego z psów służbowych i ich przewodników trwa 13 tygodni. Czworonożni przyjaciele mają na swoim koncie wiele zawodowych sukcesów.

Psy trafiają do Służby Celno-Skarbowej w wieku od 3 do 18 miesięcy. Wszystkie szczeniaki pochodzą z hodowli zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Każdy z psów musi mieć określone cechy i predyspozycje, a wśród nich są m.in.:

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba
umiejętność aportowania różnych przedmiotów (np. dowolnego przedmiotu metalowego, koziołka drewnianego, piłeczki gumowej czy gryzaka),
dobry kontakt z nieznanymi osobami,
brak  nerwowej reakcji na strzał,
zdolność do pracy węchowej,
nienaganny stan zdrowia.

Wśród naszych psów są przedstawiciele różnych ras: Jack Russell terier, Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois, Chesapeak Bey Retriever, Springer spaniel oraz Płochacz niemiecki. Mają jedną cechę mają wspólną – są wyjątkowe!

Nutka, Negrita, Kodi, Diuna, Amar, Boczek, Adso, Aza, Draba i Dolar zostali przeszkoleni w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Szkolenia odbywają się dwoma metodami: aktywną i pasywną.

W metodzie aktywnej psy zaznaczają miejsce ujawnienia poprzez drapanie łapami. Natomiast w przypadku metody pasywnej poprzez „zastygnięcie”- zatrzymanie w bezruchu z nosem w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy.

Równie ważna jak szkolenie, jeśli nie najważniejsza, jest relacja między psem a jego opiekunem.

Psi funkcjonariusze są przeszkoleni do wykrywania środków odurzających, wyrobów tytoniowych oraz waluty. Ich umiejętności doceniają również inne służby: Policja, Straż Graniczna, CBA i Służba Więzienna.

Oczywiście przez cały okres służby psy szkolą się i rozwijają swoje zdolności. Co roku muszą przejść tzw. atestację, czyli sprawdzenie przydatności i efektywności podczas pracy.

Psy to przyjaciele, dlatego nawet po przejściu na „emeryturę” pozostają ze swoim opiekunem i są objęte dożywotnią finansową opieką izby.

https://fb.watch/d_iZMb9hlM/

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex