16,5 tys. dzieci zebrało 760 ton makulatury!
Wpisany przez BKJ    poniedziałek, 19 czerwca 2017 07:44   Dobra zabawa, odrobina rywalizacji, a przede wszystkim szczytny cel – to sekret cieszącego się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży z Mazowsza Konkursu – zbiórka makulatury. W tegorocznej trzynastej już edycji udział wzięło ponad 16,5 tys. przedszkolaków i uczniów ze 137 placówek oświatowych z całego Mazowsza. Wszystkim uczestnikom udało się zebrać łącznie ponad 760 ton makulatury.


Mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych.Konkurs trwał od 1 grudnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. W tym czasie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zbierali makulaturę i przekazywali ją do punktów zbiórki. Następnie do 30 kwietnia br. placówki biorące udział w zabawie musiały przesyłać Raporty z przebiegu zbiórki oraz potwierdzenia ilości przekazanej makulatury.

W konkursie wzięło udział ponad 16,5 tysiąca dzieci ze 137 przedszkoli i szkół z całego Mazowsza. Uczestnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów powyżej 400, gimnazja z liczbą uczniów do 200, gimnazja z liczbą uczniów od 201 do 400, gimnazja z liczbą uczniów powyżej 400 oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Ostatecznie tytuły laureatów otrzymały 24 placówki oświatowe z największą liczbą punktów. Dodatkowo laureaci otrzymali nagrody, m.in. sprzęt audio HI-FI.

Konkurs – zbiórka makulatury organizowany jest przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego od 2005 roku. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Mazowsza do selektywnego zbierania surowców wtórnych. W ten sposób dzieci i młodzież uczą się, jak można je wykorzystywać oraz jak segregować odpady. Dowiadują się też, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew.

XIII edycja 'Konkursu – zbiórka makulatury” została współfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

facebook fan page