Uczyć o Mazowszu – rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu 'Lekcje o Mazowszu'
Wpisany przez BKJ    piątek, 20 kwietnia 2018 10:42   



66 różnych pomysłów na to jak uczyć o Mazowszu mieli nauczyciele, którzy zgłosili swoje scenariusze do drugiej edycji konkursu 'Lekcje o Mazowszu”. W tym roku motywem przewodnim był 'Rok dla Niepodległej”. Wysoki poziom i wiele niekonwencjonalnych rozwiązań w przesłanych scenariuszach sprawił, że wybór najlepszych prac nie był łatwy. Ostatecznie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 14 scenariuszy.


Duże zainteresowanie drugą edycją konkursu pokazało, że lekcje o Mazowszu cieszą się popularnością, uczniowie chcą się uczyć o naszym regionie a nauczyciele ciągle poszukują tematów i inspiracji do rozmów z nimi - podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki UMWM.

 



Wśród laureatów są nauczycielki z Ostrołęki i powiatu. W kategorii 7–9 lat II miejsce 'Na ludową nutę” zajęły Agata Pędzich i Paula Skiba ze Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Jana Pawła II, a  w kategorii 10–14 lat III miejsce 'Chcemy więcej wiedzieć o regionie, by upamiętnić Niepodległą” przyznano Bożenie Grabińskiej ze Szkoły Podstawowej w Troszynie.

Nagrodzone i wyróżnione scenariusze zostaną opublikowane w wydanej przez samorząd województwa mazowieckiego publikacji.


LAUREACI DRUGIEJ EDYCJI KONKURSU 'LEKCJE O MAZOWSZU”

w kategorii 7–9 lat
I miejsce nie przyznano;
II miejsce 'Na ludową nutę”, Agata Pędzich i Paula Skiba, Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce;
III miejsce 'Serce pełne Mazowsza”, Izabela Bielińska i Beata Osial Miejskie Przedszkole Nr 2 w Sokołowie Podlaskim;
wyróżnienie 'Śladami przeszłości, czyli twórcze spotkania z historią Mazowsza”, Iwona Kobylańska, Szkoła Podstawowa Nr 21 w Płocku;
wyróżnienie 'Józef Piłsudski znany i nieznany – poszukiwania śladów Marszałka na Ziemi Radomskiej, Aldona Gębka, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu.

w kategorii 10–14 lat
I miejsce   'I Ty możesz zostać marszałkiem! O Józefie Piłsudskim w teatrze cieni”, Sławomir Kordaczuk, Muzeum Regionalne w Siedlcach,
II miejsce 'Szkolny Mazowiecki Dom Zagadek”, Małgorzata Kostian, Szkoła Podstawowa Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie;
III miejsce 'Chcemy więcej wiedzieć o regionie, by upamiętnić Niepodległą”, Bożena Grabińska, Szkoła Podstawowa w Troszynie (pow. ostrołęcki);
wyróżnienie 'Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu... - Śladami wolności ku polskości”, Monika Jabłońska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Płocku;
wyróżnienie 'Powiedz Maniu gdzie Ty mieszkasz…?”, Wioletta Dąbrowska i Marlena Dynek-Huszcza, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim (pow. siedlecki).
 
w kategorii 15–18 lat
I miejsce 'Lekcja w postaci gry terenowej: Śladami Józefa Piłsudskiego na Mazowszu – Walka o niepodległość”, Agnieszka Sławińska, Prywatne Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie,
II miejsce 'Wy-grajmy wolność!!! Mazowsze a niepodległość - historia i współczesność”, Anna Gajek i Ireneusz Gajek, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krasnem (pow. przasnyski);
III miejsce 'Królowa nauk dla Mazowsza. Z niepodległością w tle”, Joanna Jaworska, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie (pow. makowski);
wyróżnienie 'Odkryj karty Mazowsza – 'escape room” na lekcji bibliotecznej, Anna Jolanta Lewandowska, Zespół Szkół Nr 3 w Płocku;
wyróżnienie 'Melodia wolności z Mazowsza”, Alicja Aktyl-Rosłaniec, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Płocku.
 
Komisja Konkursowa ze względu na innowacyjne pomysły związane z realizacją tematu przewodniego, ciekawe rozwiązania metodyczne oraz uniwersalność treści postanowiła zarekomendować do publikacji kilka dodatkowych scenariuszy.
 
w kategorii 10–14 lat
'Mazowieckie perełki”, Aleksandra Kowalik, Szkoła Podstawowa w Mysiadle (pow. piaseczyński);
'Droga do wolności - topografia historyczna miejsc pamięci”, Mateusz Lewandowski, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie;
'100 lat niepodległości w fotografii”, Łukasz Niewiadomski, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
'Jak Mazowszanie upamiętnili 10. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości”, Małgorzata Madany, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszogrodzie Filia w Rębowie (pow. wyszogrodzki).
 
w kategorii 15–18 lat
'Śladami Powstania Styczniowego w Sokołowie Podlaskim i w okolicach”, Robert Jaszczuk, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sokołowie Podlaskim;
'Nazwy Iłżeckich ulic w hołdzie tym, którzy walczyli o Niepodległą”, Katarzyna Koriat i Renata Niewadzi-Gut, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży.
 

 

facebook fan page